Zabudowa przy ulicy Średniej w Lesznie
Nowoczesna zabudowa w kontekście zabytkowego Domu Modlitwy Żydowskiej
Temat opracowania to zabytkowy Dom Modlitwy Żydowskiej oraz sąsiadująca z nim działka, przeznaczona na funkcje mieszkaniowo-usługowe.
Celem projektu była renowacja i przywrócenie nowej funkcji istniejącemu Domu Modlitwy Żydowskiej oraz propozycja zabudowy przylegającej do niego, która miałaby stanowić nierozłączną całość.
W projekcie założono lokalizację funkcji usługowych w projektowanej części oraz usługowo-mieszkaniowe w istniejącym budynku Domu Modlitwy Żydowskiej i jego rozbudowie po stronie prawej. W nowej części zostały ulokowane usługi - kawiarnia na parterze oraz kameralne kino na piętrze i przestrzeń dla uczniów z ‘trasy Szkolnej’ na antresoli.
Parter Domu Modlitwy oraz jego rozbudowa z prawej strony również zostały przeznaczone na usługi - restaurację z kuchnią żydowską, przyjazną rodzinom z dziećmi.
Piętro i Poddasze domu modlitwy to część mieszkalna. Mieszkanie na pierwszym pietrze zostało powiększone o rozbudowę z prawej strony, powiększony pokój dzienny a mieszkanie na poddaszu zyskało przestronny taras z widokiem na starówkę.
Nie traktujemy funkcji w nowej części jako osobne wydzielone byty, a raczej jako przenikające się przestrzenie, gdzie mogę np. zamówić kawę, przeczytać książkę, spotkać się ze znajomymi,
a wieczorem po lokacji z rodziną zobaczyć film. To miejsce stwarzające możliwości dla użytkowników.
Lokalizacja
Kategoria
Pow. zabudowy
Zakres
Leszno
mieszkaniowo-usługowa
328m2
Koncepcja
Formy proponowanych budynków interpretują zastany kontekst otoczenia przy użyciu nowoczesnych materiałów. Nawiązaliśmy do istniejącej zabudowy Domu Modlitwy przez skalę, rytm dachów, podział na elewacji. Wykorzystaliśmy typowe elementy z sąsiadującej zabudowy takie jak : późnobarokowy portal z Domu Modlitwy Żydowskiej aby poczuć gabaryty otoczenia i zinterpretować je
w nowoczesny sposób.
Zależało nam na poszanowaniu zabytku, dlatego chcieliśmy przygotować mu nowoczesne tło
w postaci projektowanych budynków. Wyeksponowaliśmy zabytkową elewację domu modlitwy poprzez zderzenie jej z gładką i nowoczesną fasadą projektowanej części z obydwu jej stron.
Nowo projektowana fasada miała być w naszym zamyśle cechować się lekkością i transparentnością aby uwypuklić przenikanie przestrzeni wnętrza i zewnętrza. Dzięki temu uzyskaliśmy efekt różnej ekspozycji w zależności od pory dnia - wieczorem iluminacja i światło, w dzień przezierność.
W koncepcji nie mogło zabraknąć zieleni. Wykorzystaliśmy potencjał drzemiący w ogrodzie znajdującym się w północnej części działek, aby zrobić miejsce dla kina letniego, miejsca na koncerty, wydarzenia kulturalne, które jest jednocześnie częścią restauracji i kawiarni. Roślinność jest nieodzownym elementem wnętrza i zewnętrza.